Kurumsal

Kurucumuz

Kurucumuz

1923- 2004

Kurucumuz, Ege'nin duayen sanayicisi, Türk sporunun unutulmaz ismi, iyilik sever, dürüst, adil, çalışkan, örnek insan, kıymetli varlığımız Sayın,Mazhar Zorlu'yu 14 Mayıs 2004 tarihinde kaybettik.

 

Yaşam Öyküsü

23 Haziran 1923 senesinde İzmir'de doğdu 1943 yılında Hukuk Fakültesine girdi ancak harp yıllarının getirdiği ağır ekonomik şartlar nedeniyle ailesine bakmak mecburiyetinde kaldığı için tahsilini yarım bırakıp iş hayatına atıldı 1947 yılında yedek subay olarak askerliğini tamamladı, 1950'li yıllarda kendi şirketini kurarak Manisa-Akhisar yolu, İzmir Piyale Fabrikası, İzmir Varyant Yolu, İzmir D.S.İ. Binaları, İzmir Güzelyalı Hava Eğitim Komutanlığı, İzmir Bergama Yolu ve bir çok D.S.İ. ihalelerini gerçekleştirdi.

1958 yılında plastik sektörüne plastik tabak ve ilaç tüpleri üretimi ile başladı. Plastik sektörünün duayeni olan Mazhar Zorlu 1970, 1980 ve 1990'lı yıllarda Türkiye'de boru ve profil dallarında bir çok ilke imza attı.

Plastik Sektöründe Ege Plast, Ege Yıldız, Bahçesaray, Ege Pen, Ege Profil,Nejat Zorlu (Kuzey Kıbrıs), Tempo Plast(Almanya), Ege Herkül(Kazakistan),Rom Ege Plast(Romanya) şirketlerini kurmuştur.

Türkiye'de Plastik Sektöründen fazla bilgiye sahip olan rahmetli Mazhar Zorlu her yaptığı işte o konunun uzmanı kadar bilgi sahibi olmaya çalışan ve konunun detaylarına önem veren saygın, müteşebbis bir işadamıydı.

İş hayatı boyunca vergi ödemede gerek şahsının gerekse şirketlerinin üstün başarılarından dolayı altın, gümüş, bronz madalyalar ve belgeler ile ödüllendirilmişti.

Mazhar Zorlu, ticari alandaki geniş ve çok yönlü çalışmalarını aynı şekilde sosyal yaşamda da pekiştirmiştir. Sporla içiçe olan Mazhar Zorlu, Muhafız Gücü, Beylerbeyi ve Beykoz kulüplerinde futbol oynadı, Altay sevdalısı olan Mazhar Zorlu Kulüp başkanlığı yaptığı döneminde Altay sporcu yetiştiren bir fabrika gibiydi. Futbol Federasyonu Başkanlığı görevini yürüten Zorlu; Hasan Polat, Orhan Şeref Apak gibi dönemin efsane isimleriyle birlikte uzun yıllar Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Zorlu, ayrıca il Fakirleri Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Sosyal Yardım Dernekleri, Rotary Kulüpleri, ESİAD, TÜSİAD, Ticaret ve Sanayi Odaları gibi dernek ve kuruluşların yönetim kurullarında etkin görev aldı. Ayrıca birçok sosyal amaçlı yardım derneklerininm ve eğitim ile ilgili vakıfların kurucusudu idi. İzmir Avni Akyol Lisesi'nin yapımında katkıları bulunan Mazhar Zorlu ömrü boyunca gerçekleştirmeyi düşündüğü bir okul yapma fikrini 1998 yılında gerçekleştirdi. Mazhar Zorlu Anadolu Teknik ve Plastik Endüstri Meslek Lisesi adıyla açılan bu okul Türkiye'de plastik sektörünün ilk eğitim kuruluşudur. Bu okuldan yetişen öğrenciler plastik sektörünün ara eleman iş gücünü karşılamaktadır. Mazhar Zorlu Eğitim ve Kültür Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı girişimleri ile Anadolu Teknik Lisesinde Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümü kurulmuş olup günümüzde Japon hükümeti ile işbirliği içerisinde Teknolojik bilgi alışverişinde bulunulmaktadır.